Moi, olen uusi täällä. Olen jonossa Kirralle kirurgin arvioon. Oikojan mukaan hyötyisin hoidosta. Mulla on traumaattinen syväpurenta, joten pelkkä oikominen ei ilmeisesti riittäisi. Odotan hirveesti, että prosessi menee taas eteenpäin ja voisin aloittaa vaikka heti. Olen lukenut paljon näitä keskusteluja, paria blogia ja sairaaloiden ohjeita.
Kiinnostaisi tietää, miten muilla on hoidettu syväpurentaa? On myös osittain ristipurentaa ja voimakas Speen kurva, vyp 11 mm. Millaisia kojeita olette saaneet? Millainen leikkaus ja kuinka paljon siirrettiin?
Oilomishomma tuli vähän yllärinä, mutta todennäköisesti lähden leikkaukseen. Oireita on. Se on outoa, että hammaslääkärit eivät ole kertoneet, että on vaikea purentavirhe. Vasta viime keväänä. Onhan ne vinossa, mutta en ole tiennyt että sille voi tehdä jotain. Lapsena on ootte 2 vuotta heikoin tuloksin, ei retentiota.